Blog

Diyetisyenler için VERBİS Nedir ?

Kişisel verileri koruma kanuna göre bir çok bireysel & tüzel kişilikler kvkk kanunu kapsamınca verbis sistemine üye olmak zorunda. Bu makalede VERBİS’e nasıl kayıt yaptırabileceğinizi  ve işlem adımlarını sizlere anlatıyor olacağız. 

Diyetisyenler ofis içinde veya sanal ortamlarda danışanlarının kişisel verilerini toplamaktadır. İşletmeler müşterilerinin kişinin verilerini saklamak ve korumaktan sorumludur. Bu nedenle 31 Aralık 2021’e kadar devlet kurumunun sistemine kaydolması gerekmektedir. 

Kaydolmazsam ne olur ?

Herhangi bir bilgi hırsızlığı veya olabilecek hukuki anlaşmazlıklarda doğrudan sorumlu tutulabilirsiniz. Verilerin güvenliğini sağlamak zorunda olduğunuzu bildirmek isteriz.

 

VERİ SORUMLULARI SİCİL BİLGİ SİSTEMİ (VERBİS) NEDİR?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun (“Kanun”) 16 ncı maddesine
göre kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının kişisel veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline (“Sicil”) kaydolması gerekmektedir. Bu
kapsamda, Başkanlığımızca Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (“VERBİS”) hazırlanmış olup
veri sorumluları bu sisteme kayıt olacaklardır.
VERBİS; kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin, kişisel veri işlemeye başlamadan
önce kaydolmaları gereken ve işlemekte oldukları kişisel verilerle ilgili kategorik bazda bilgi
girişi yapacakları bir kayıt sistemidir.

VERBİS’E KAYIT NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Kişisel Verileri Koruma Kurumunun (“Kurum”) internet sitesi olan
www.kvkk.gov.tr aracılığıyla giriş yapılır. Ekrana gelen sayfada yer alan VERBİS butonuna
tıklanır ve ilgili alanlar doldurularak VERBİS’e kayıt olunur.

Verbis ile ilgili devletin yayınladığı detaylı kitapçığı okuyarak tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Devletin Kurumu Olan Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nu ücretsiz arayarak bilgi alabilirsiniz ( mesai saatleri içinde

Alo 198 

0312 216 50 00

Sisteme Kayıt Ücretli Mi ?

  • Hayır. Sisteme kayıt işlemlerinde hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Tüm işlemlerinizi kendiniz E-Devlet Şifreniz ile yapabilirsiniz. Eğer takıldığınız bir yer olursa ilgili kitapçığı okuyabilir veya ALO 198’den bilgi alabilirsiniz. 

Nasıl Başvururum ?

  1. Eğer Şahış İşletmeniz varsa ( gerçek kişiyseniz ) bu linke tıklayarak öncelikle veri yönetici sorumlusu olarak kendinizi kaydettirmeniz gerekiyor.
  2. İlgili alandan bilgilerinizi doldurup işlemlerinizi tamamlayınız. 
  3. Daha sonra başvurunuzun onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.
  4. Başvuru durumunuzu kontrol etmek için buraya tıklamanız gerekmektedir.
  5. Başvurunuz onaylandığında kurum tarafından sizlere kullanıcı adı ve şifresi verilecektir. Bu kullanıcı adı ve şifresini kullanarak başvuru işlemlerinize devam edeceksiniz. bu linke tıklayarak başvurunuzun diğer adımına geçebilirsiniz.

Kayıt işlemleri sırasında herhangi bir yerde aklınıza birşey takılırsa mutlaka devletin hazırladığı bu linkteki klavuzu okuyun.

 

Bu işlemler ücretsizdir. Her işletme bu işlemleri yapmak zorundadır.